
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14.63 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 185 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 14 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.5 mm |
| Type | USB-A (USB TYPE-A) |
| Number of Terminals | 4 |
| Current Rating | 1 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Jack (Female) |
| Shielding | Shielded |
| Number of Contacts | 4 |
| ELV | Compliant |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 4 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| PCB Thickness | 1.57 mm |
| Tail Length | 2.84 mm |
| Plating Thickness | 760 nm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Max RMS Current | 1 A |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 1104
Distributors
pcbx
Unit Price$1.08918
Ext.Price$1.08918
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.08918 | $1.08918 |
| 10 | $1.02149 | $10.21490 |
| 25 | $0.95800 | $23.95000 |
| 50 | $0.89846 | $44.92300 |
| 100 | $0.84262 | $84.26200 |
| 300 | $0.79025 | $237.07500 |
| 500 | $0.74113 | $370.56500 |
| 1000 | $0.69506 | $695.06000 |
